Kun je truffels gebruiken tijdens behandeling met fentanyl, chemo en andere medicatie?
Beste vraagsteller,
Dit is een complexe medicatielijst. Ik kan geen literatuur vinden waarin de combinatie met 1 van deze middelen en truffels is onderzocht, dus de volgende uitleg is niet gebaseerd op wetenschappelijk onderbouwd bewijs.
De werkzame stof in truffels is psilocybine wat omgezet wordt in psilocine. Psilocine heeft voor zover ik kan vinden geen directe interactie met de oncolytica. Echter, zowel de oxaliplatine als bevacizumab worden erg langzaam afgebroken en blijven enkele weken in het lichaam (dus ook in de stopweek). Psilocine zou wel interacties kunnen geven met de fentanyl, zopiclon, dexamethason en metoclopramide. De combinatie met fentanyl en zopiclon kan zorgen voor extra sedatie of (plotselinge) verwardheid (die enkele uren tot dagen aan kan houden). Dexamethason kan juist zorgen voor een verminderde blootstelling aan psilocine (wat doseren op basis van eerdere ervaringen ook lastiger maakt). De metoclopramide kan zorgen voor verergering van ongecontroleerde spierbewegingen, onrust en mogelijk agitatie. Het is onbekend of psilocine invloed heeft op lever enzymen e.d. die een rol spelen bij de afbraak van de medicatie.
Hier komt nog bij dat een truffel een mix is van verschillende stoffen. Het is niet na te gaan of 1 van deze andere stoffen mogelijk een interactie met de medicatie heeft.
Kortom, vanwege de combinatie complexe combinatie van zware medicatie, het feit dat de oncolytica nog in het lichaam is tijdens eventueel gebruik van de truffels, er geen onderzoek of literatuur om de interacties mee te onderbouwen/uit te zoeken en dat onbekend is welke stoffen er precies in een truffel zitten maken dat het voor mij niet mogelijk is om een advies uit te brengen over of het gebruik veilig is.
Wat betreft de mogelijke ‘bijwerkingen’ met de symptomatische medicatie moet u voor uzelf afwegen of u dit het risico waard vindt. Het meest lastige is daardoor mogelijk de oncolytica waarbij over deze combinatie verder niets bekend is. Het is nog te overwegen om dit te bespreken met uw oncoloog (ook aangezien de vorm ongeneeslijk is en deze ervaring een wens van u is)
Met vriendelijke groet
Apotheker DH
